Jsem se zase jednou dopálil (ale jen lehce :-))

Tak jsem opět narazil na unii posluchačů. Jasný, tady se to hemží samýma hudebníkama, ale řekněte mi, kolik z vás vidělo nějaký finanční injekce od „skvělé“, „úžasné“ a mnou asi nejvíce nesnášené společnosti OSA? Nikdo! Finance si rozeberou skvělí čeští popaři, kteří o portále BZ nemají ani páru.

Odpor k OSA

Proč nemám OSU rád? Jelikož z těch komu jdou finance v celku nikoho neposlouchám. (Dobrá, aby mě někdo nenařkl, že kecám, projel jsem seznam interpretů co mám ve winampu a od A-K jsem nalezl jediného hudebníka (Farnou, která se mi tu válí) a toho bych bez otálení z fleku smazal a ani mi nijak nechyběl). Dál by to pokračovalo úplně stejně,…) OSA má být neziskovka a podle zpráv si sežere (vsadím se, že nejen na provoz) přes 1/3 výpalného co z nás vytáhne. Hudebníkům neprofesionálům z toho nekápne nic. Chci si vyfotit fotky, vylálit svoje data, vytisknout obrázek, který jsem si nakreslil a ze všeho platím poplatky. A kdo dá peníze mně za to, že jsem si to nakreslil sám a mám uložená svoje data? Hmm OSA to nebude. Přesto jí musíme/te platit všichni bez rozdílu.

Presumpce neviny

Presumpce neviny nic asi této společnosti neříká, takže holt budeme platiti vždy. A co z toho pro mne plyne? No jelikož jsem stejně vždy vinen a zloděj, tak proč bych si něco měl kupovat, když to mám předplacené touto společností? Aha, není zde něco divného? Z pohledu koncového zákazníka ani ne, máme předplaceno. Z pohledu hudebníka? Hmm, zase mě okradli. Ale tak co s tím?

Jde to i jinak

Vydávat CD JDOU kupovidu i za dost nízké ceny a bez distributorů, kteří si mastí kapsu. Přápadně jdou vydávat elektronické verze se zpoplatněním mnohem menším, jelikož nejsou nutné poplatky na výrobu nosiče. Skvělý příklad, že i takto to funguje (ovšem ne u POPových sra*ek s prominutím, jelikož o ty nikdo zájem moc nemá a přesto je všude cpou…) ukázala dost parádně skupina NIN, při vydání jejich desky. Překlad a popis si můžete přečíst na cdr.cz a posléze na dsl.cz. Že to takhle nejde? Nezdá se.

Ano, kradu a jsem na to částečně hrdý

Tím se dostávám zpět k tomu, že ano kradu hudbu, nepodporuji hudebníky kupováním CD. Přesto si nepřipadám vinen, jelikož mnohem raději je navštěvuji na festivalech, koncertech a nebo koupím tričko, ktreré je stále levnější, než blbý CD. To stejně posloucám proto, abych věděl o čem to bude na koncertu :-)

Unie posluchačů

Tak a aby toho nebylo málo, existuje Unie posluchačů, která mi na jednu stranu přijde úsměvná, na druhou bych poplatky za tleskání opravu zavedl. OVŠEM jen pro hudebníky, kteří jsou sdruženi v OSE, aby se jim jejich zisk hezky vykompenzoval. Proč by měli platit i hudebníci, které mám rád a kteří ze mě skrz OSU vytřískávat vůbec nic nechtějí?

Poznámka na konec

Rádia? Nechci být nezdvořilý, ale já jsem rádio neměl puštěné už několik let a nijak mi to nechybí. Neposlouchám tuhle hudbu, nic mi to nedává, přesto za to každý platí. Hmm, s tím také nesouhlasím, ale co naděláme že.

originál publikován paralelně na bandzone.cz (tím také BZ v článku)

2 Comments

 Add your comment
  1. Jo Trtky presne souhlasim OSA nas szira a pritom ty kterejm to ma bejt z toho maj malo a ty ktery s nima nejsou taq nic a stejne OSAe penize jdou …. bordel !

  2. Taky nemám moc radost z OSA. Podle mě je to přežitek jako kazeta. Sdílení podporuje hudbu, přece si nekoupím za 500Kč CD, které si ani nemůžu pořádně poslechnout… Taky si nekupujeme oblečení jen podle toho jak vypadá na obrázku, přece si ho vyzkoušíme…

Leave a Comment

Your email address will not be published.