Síťování laboratoří

Měl jsem možnost zúčastnit se zasíťování dvou nově budovaných labů. Začínali jsme sestavením rackových skříní. Pokračovali jsme pokládáním kabeláže do žlabů v podlahách a následně tahání do stolů.  Veškerá námi pokládaná kabeláž byla CAT5e, kde se bude provozovat gigabitová síť. Dále se zde tahaly CAT6a pro připravovanou 10GbE, které už byly před připravené od techniků.Aktivní prvky pocházejí od firmy Cisco a LinkSys (nyní již součást značky Cisco).

Switche:

 • Catalyst 2960
 • Catalyst 3560 s porty umožňující napájet další zařízení (PoE)

Routery:

 • 2801
 • 2811

Bezdrátová zařízení:

 • Linksys WRT54gl
 • Aironet 1200/1230? (nejsem si jist)

Po natahání bylo třeba kabely přidělat do zásuvek, nebo je zapojit do patch panelů. Pro zjištění jaký kabel kam přijde se používaly speciální měřáky Fluke, které dokáží poznat i délku neukončeného kabelu a spoustu jiných vychytávek. Další jejich parádní věc je, že dokáží pomocí pípáku a měřáku zapojeném na druhém konci detekovat správný kabel ve svazku :), takže nemusíte od patch panelu jít po kabelu k jeho druhému konci (což by ani ve svazcích a v té době již v zadělané podlaze nešlo) pro zjištění, kde končí.

Po zapojení všech patch panelů a zásuvek na stolech zbývalo již jen osadit rackové skříně zařízeníma. Jak vše probíhalo se můžete podívat na pár snímcích ze síťování ;).

Tyto dva dny pro mne byly velice zajímavé, jelikož jsem měl možnost pracovat a vidět zařízení, ke kterým bych se jinak, vzhledem k jejich ceně, neměl možnost dostat.

Fotografie  z prvního a druhého dne.

2 Comments

 Add your comment
 1. On se ještě vyrábí Linksys WRT54g? Už ho mám asi 5 let doma a od té doby jede non stop bez vážného problému a kdyby odešel, tak ho asi pořídím znovu. :)

  Jinak určitě perfektní zážitek. Škoda, že mě to CISCO nějak přestalo bavit :-/ možná je to tím, že moje angličtina je na tom hodně špatně …

 2. Tak je to koukám WRT54GL (opravím v článku) co se teď prodávaj, v každým případě to bude asi stejně skoro to samý :)
  No moje angličtina taky hodně pokulhává, ale tak když se člověk snaží, docela to jde :). Je to sice na dlouho, ale nějak se to přelouská. Hlavně je to věc, která mě tu jakožto jedna z mála baví a tak nějak mě tu drží (no, když pominu ten titul :D)

Leave a Comment

Your email address will not be published.