Zápis na semestr, alá zase den plný stresu

Měl jsem opět tu čest se účastnit hurá akce zvané individuální zápis do dalšího semestru. Jak jsem již zmínil v nadpisu, je to den (přesněji jen pár hodin) plných stresu, neskutečné slovní zásoby nadávek a občas nějspíše i rozbitého okolí v blízkosti velice vytočených zapisujících se (nebo alespoň rádoby zapisujících) studentů.

V čem je problém?

Je to jednoduché. K serveru ve školě je omezený počet připojení a tedy silně omezený počet přihlašujících se. Zápis se provádí od 12.00, takže si vstanete v 10, abyste měli alespoň nějakou šanci, že se na vás, když to někomu vypadne, dostane fronta a povede se vám do skvělého (fakt jako úplně úžasného) IS/STAGu přihlásit. Pak si tedy naotvíráte pár záložek, pro jistotu až zas nějaká vypadne. Samozřejmě, tak maximálně po půl minutě klikáte na obnovení stránky, jelikož jinak vás to opět bez ladu a skladu vykopne a zas nadáváte a čekáte frontu.

Chyba je nejspíš v celém systému přihlašování, je nedomyšlený a na databázi prostě moc nárazový. Pro studenty pak nervující, jelikož pokud se nestihnete zapsat v prvních několika vteřinách, tak se již nezapíšete nikdy. Není totiž termín, který by vám vyhovoval, nebo v horším případě je již vše obsazeno. Diskuzi o tom, jak jsou se systémem spokojeni studenti naleznete na upce.info (přibližne zde to začíná) a věřte, že se kritika docela rozjíždí. A padají i návrhy na zněmu principu zapisování. Jen nevím, kdo to předloží vedení FEI UPCE.

Máme nový portál, sic je v test provozu, ale někteří to riskli

I já jsem si na desktopu zapnul tento systém. Zorientovat se v tom dalo docela rychle, ale již po prvním kliknutí na zápis, ještě před ostrým zápisem jsem nadával, až za hrob. Starý IS/STAG alespoň umožnoval naklikat si v záložkách potřebné časy a na každé záložce jiný předmět a dotazy se odesílaly pomocí GETu a nebyl problém ani s refreshováním. V téhle nové úžasné s prominutím nahovno aplikaci je vše řešeno přes POST a se sessions, takže si otevřete a předpřipravíte záložky (s obnovováním vůbec nepočítejte, nepřipadá v úvahu, jelikož podruhé to dotaz neodešle) a pak zjistíte, že všechny předchozí záložky vám jsou úplně na nic, jelikož tam už není session a nejsou aktivní a jediný předmět, který se vám tímto stylem povede zapsat je na poslední záložce.

Jenže to není všechno, co vás s tímto novým skvělým systémem čeká. Ono je sice hezké, že ho začínají propagovat už v betatestingu, ale když vám to pár minut před ostrým zápisem začne (stejně, jako ostatním) vyhazovat fatal error serveru a všechny záložky se vám opět zruší, nebudete moc nadšeni. V horším případě ani na notebooku vedle nemáte naklikaný rozvrh ve starém IS/STAGu (případně vás to tam z důvodu přetížení ani nepustí) a nadáváte, házíte okolo sprostými slovy na programátory, přetížené databáze a v neposlední řadě rozčilením také předměty po pokoji.

Doražení ke konci

S tím, že nový systém stojí za … se smíříte rychle a tvorbu rozvrhu v něm prostě zavrhnete, jako nepoužitelnou. Vrátíte se tedy ke starému ověřenému způsobu a nyní již každé 3 vteřiny obnovujete každou záložku, aby vás to nekoplo. S tím je spojené věčné  vypadávání, takže klikáte stále zpět, zapsat, zpět, zapsat, až do zblbnutí. To vše závislé na počtu záložek a  předmětů.

Když už si říkáte, že to nějak odklikáte, tak přijde podpásovka v podání výpadku mého ÚÚnHI (úplně úžasně na hovno internetu) v posledních několika málo minutkách před ostrým zápisem. Všechny poctivě udržované spojení k DB okamžite ztraceny a jak idiot se opět snažíte zachránit alespoň tu jedno, dvě záložky, aby jste si zapsali alespoň něco.

Nervy v kýblu, bačkory po pokoji, zápis ukončen

Nakonec tedy házím po pokoji bačkorou, mlátit do stolu (nebo jako  dříve do klávesnice) se mi nechce, jelikož to pak odnáší moje drahocená elektronika a kdo má stále kupovat něco nového, když to v zápalu hněvu (za který elektronika většinou nemůže) rozmlátí.

Nakonec ač nechápu jak, se mi podaří zapsat všechno, opravdu všechno (říkám, že mi pomohla ta bačkora a vylití extrémní zlosti v nadávkách – na dost dlouho zase :-)) a dokonce i přesně podle plánu, jak jsem si přednavrhl rozvr. Ostatním většinou chybí tak polovina předmětů, jelikož už po úžasných opakujících třeťácích nám na některé předměty nezbylo moc místa (když nám ze 180 míst 90 zaberou a je nás 180, dost těžko se pak může dostat na všechny že).

Takže ještě musím poděkovat náhodě, nakonec funkčnímu internetu (který záviset to na mně, už minimálně půl roku nemáme a vede nám ADSL, ne tahle nestabilní wifina s 5 GB/měsíc a max. 500 MB/denně, na které tu živořím, když za stejnou cenu je 8 mbit neomezený na ADSL) a hlavně svým nervům, že přežili bez úhony. Dále mamině, která to tu se mnou přežila a chci popřát všem těm, komu se (ač vás moc není) povedlo zapsat nějak rozumně rozvrh.

A jak za rok?

Jestli zruší nadobro věčně přetížený IS/STAG a nechají jen ten vtipný portál, tak je asi za rok pošlu někam, jelikož to nebude pro smrtelníka s jeho smrtelně rozdrásanými nervy k přežití.  No nic, loučím se s vámi, půdu spát a zas za půl roku u dalších jistě vydařených zápisů. Nebo spíš závodů, komu praskne žilka (takový náš slovní obrat ze střední :-)) a hrábne mu nadobro…

A jestli se mi ráno (dobrá, spíš odpoledne – bude chtít, tak vám sem hodím i něco málo ze závodů http://vyzva.trtkal.net abyste si nestěžovali, že se o nich tady ani odstavečkem nezmíním :-)

5 Comments

 Add your comment
  1. Jo, jo. Článek jsem četl už někde dopoledne … no možná odpoledne s mým vstáváním :-).

    Jinak jejích 10 minut v našem IT oboru fakt neplatí, tam už po řekněme první minutě jsou některé předměty obsazené, že se tam již ani nedá zapsat, natož pak mít možnost vybírat snad čas cvika :-). Jenže oni nejsou z IT a tak je to poznat, když holky (ty od nás z IT nepočítám ;)) nepoužívaj povětšinou ani záložky s přednaklikanýma rozvrhama, či automatickým obnovováním stránky :D

  2. az na tu narazku na „uzasny“ tretaky absolutni souhlas…povime si po zkouskovym kolik z vas tu grafiku udelalo..

  3. Jasné, já to na jednu stranu chápu. Na druhou nechápu, proč když musí vedení vědět, že tolik a tolik lidí to nedalo (což ze stagu vidět musej prostě – alespoň přibližně), tak proč nepřidají místa.
    Chápu, že z třeťáků s tím nikdo nic nenadělá stejně, jako my… Jenže pak jsme my druháci rozhořčeni na (asi) Vás třeťáky ;)

  4. jj presne tak, nechapu jak mohli vypsat takhle malo mist, fakt asi nepremejslej…

Leave a Comment

Your email address will not be published.