Slackline nejspíš nová láska na dost dlouho

Slackline kostelíček

Měl jsem dneska možnost jít s bandičkou kamarádů zaslackovat. Musím říct, že mě to dost rychle chytlo :-). Přesněji je to tak návykový sport, jak jen sport návykový může být (tedy hodně). Už z vyprávění ve vlaku jsem si říkal, že to musí být suprová zábavička, ale zkusit si to v reálu, to je něco úplně jiného.

Šli jsme ke kostelíčku na Poušť a natáhli dvě lana. Potě se Štěpánem začli chodit. Hned jsem byl unešen, jak se na tom někdo vůbec může udržet, natož chodit, skákat, sedat si, lítat z prava do leva a zpátky a dalších asi tísic neskutečných vylomeností.

Prvně na laně

Pak jsem po drobném úskalí na lano přece jenom vylezl a po pár pokusech se už i tu vteřinu udržel. Nejhorší je nalezení, aby se nerozvybrovalo lano a pak aby nevybrovalo i nadále. Udělat krok byl problém, jelikož se snažíte ze začátku dělat standardní krok, který děláte v reálu. Neopatrný, dlouhý a nemotorný. Tady ovšem je to o něčem trošičku jiném. Je to spíš hodně přesné cupitání se spoustou vyvažování, dovedností udržet rovnováhu a hlavně stabilitu na přesně jednom místě lana, jelikož jinak opět vybrujete (nejen vy, ale i lano) a padáte, jak hrušky ze stromu.

Nastupování na lano

Ke konci se mi povedlo udělat asi pět až šest kroků, ale ne mockrát za sebou, spíš takové náhody. Pro nalézání se mi osvědčil princip: sednout si na lano, neskluzovou nohu si dát těsně pod zadek (opravdu co nejblíž, spíš si ji přisednout) a pomocí volných rukou a jedné nohy vyvažovat. Skluzovou nohu pak přesunete těsně před neskluzovou a začnete za neustálého vyvažování rukama přenášet váhu těla dopředu na nohy. Tím se dostanete do polohy, ze které se dá zvednout a následně i udělat první krůček.

Skluzová noha je ta, když se rozeběhnete a sklouznete, tak po které se povezete. Tedy ta, která je ve předu. Toho se využívá třeba při snowboardingu, jelikož tuto nohu máte ve předu na prkně. Jste v tomto postoji možná téměř dvojnásobně stabilní ;). To samé třeba na biketrialovém kole při odrazu. Tam ovšem se využívá opaku a přední skokový pedál nese neskluzovou nohu (opět pro stabilitu).

Druhá varianta je, že si dáte na lano neskluzovou nohu. Z tak přetiny jí zatížíte, aby se ustálilo lano. Chytnete se rukou (neskluzovou) lana těsně před nohou. Pak se lehce prohoupnete a druhou nohu přiložíte za plynulého zvedání se, před nohu, která již na laně je. Tento způsob jsem zkoušel úplně ze začátku, jelikož jsem ho okoukl, ale nedařila se mi ta správná plynulost, takže jsem si zvolil vlastní první způsob. Pak ještě na konci, když se mi již částečně dařilo udržet na laně, a nebyl až takový problém na něj vylézt, jsem se k tomuto druhému vrátil. Ještě upozorním, že to chce mít nohy před nastupováním v podstatě přesně pod lanem, jelikož to zvyšuje stabilitu.

Ó zapomněl jsem upozorvnit, že nejlépe se slackline provozuje na boso.

Co vám pomůže ke stabilitě

Ježdění na trialovém kole rozhodně stabilitě přidává hrozně moc, jelikož je to do jisté míry podobné, jen možná ještě těšší, než slacking. Dále určitě neuškodí, takové to ohrané chození po obrubnících, kolejích, zábradlích a podobně. Ovšem je to trošku něco jiného, jelikož stojíte na pevné překážce a vše vyvažujete horní částí těla, kdežto při slackování vyvažujete půl na půl horní a spodní částí, takže natrénujete jen polovinu ;).

Jste zvědaví, čím natrénovat naopak část spodní? Napadá vás něco? Dnes jsem už o tom mluvil ;). Ještě stále ne? Tak napovím, že přes léto se to provozuje špatně a bez sněhu ještě hůř :-). Ano, mám na mysli můj oblíbený snowboarding (teď mě napadá skateboard přes léto, jak by smet). Představte si takové malé carvingové obloučky. Stojíte na prkně v podstatě téměř shodně, jako na laně a když se nepohnete, tak s váma dost úspěšně, k zemi, pohne terén. Takže chcete se naučit na prkně, kole, nebo na laně? Začněte dělat jeden z těchto sportů a zajisté se dosti rychle zlepšíte i v těch dalších, jelikož mají společného víc, než bych si ještě včera pomyslel.

A kdy se jde znovu?

Tak to prozatím nevím, ale už jsem zjišťoval cenu lana (přesněji ploché smyce) a prý to vychází na nějakých 12 Kč za metr, což je úžasné, když uvážíte, že 20m lano bohatě stačí. Samozřejmě ještě budete potřebovat dvě další smyčky pro uchycení té hlavní ke stromu a nějakou tu karabinu, ale to se nám všem z okolí válí doma, takže náklady na slackline nejsou opravdu nijak závratné. Dalo by se říct, že je to opravdu levný sport se spoustou srandy a málo úrazy (dnes zatím žádný, časem ovšem jistě přibudou, tedy doufám, že ne :-)).

A co obrázky ptáte se? Uvidíme, jestli nějaké Štěpán s Jančou poskytnou ;)
A kde se dozvědět více o slackliningu? Na lezcislacklive.cz, nebo na slackline.cz

2 Comments

 Add your comment
  1. Zdárek, parádní slacklinování, co? Už se těším jak roztaháme liny po kolejích a budem chodit jen po nich.. z okna do okna;) Jináč opravdu jen pár fotek, chození bylo záživný a my zapomněli fotit:P, jsou tady: http://www.stp.ic.cz/fotky/kostelik_slackline/kostelik_slackline.php

  2. Super, dík za fotky :-). Jinak už se moc těším a v Pce asi zajdu do hudáče pro smyci. Jestli to teda tak dlouho vydržím, jelikož už jsem přemýšlel, kde to natáhnout na zahradě. Jenže ty starý tlustý jabloně jsou pokácený už :-)

Leave a Comment

Your email address will not be published.